Dojo w filozofii Pięciu Przemian – harmonia, równowaga i energia

wiosenne dojo, dietetyk iławski, congee

O dojo w chińskiej filozofii pięciu przemian, wspominałam już wcześniej, w artykule o chińskiej zimie. Przypomnę, że istnieje czas przechodni pomiędzy każdą z pór roku – właśnie dojo, które za każdym razem trwa 18 dni. Po pomnożeniu tej ilości przez 4 otrzymujemy taką samą ilość czasu, jak reszta pór roku. Jest to okres, w którym przyroda, a z nią Twój organizm, przygotowują się do nowego czasu w cyklu, próbują osiągnąć równowagę i zapewnić sobie odpowiednią ilość energii. Właśnie znajdujemy się w centrum dojo zimowo – wiosennego, które trwa od 26 stycznia aż do 12 lutego.

Układ pokarmowy pod szczególną opieką

Ponieważ każde dojo znajduje się pomiędzy którymiś porami roku, jest odniesieniem do środka – Centrum, a Centrum w Twoim ciele jest śledziona, żołądek, wątroba i woreczek żółciowy, czyli cały układ pokarmowy. Wspominałam też wcześniej w jednym z artykułów, mówiącym o jelitach, że jest to Twój drugi, a może nawet pierwszy mózg. Dlatego dbałość o układ pokarmowy jest szczególnie ważny dla dobrostanu. Zadbane Centrum jest niesamowicie ważne podczas leczenia każdej choroby.

Skąd wiadomo, że Twoje Centrum jest zadbane?

Najprostszym sposobem na określenie stanu Środka w organizmie, jest kontrola apetytu. Jeśli masz dobry, przed posiłkami czujesz głód i wiesz, na jakie produkty masz ochotę – Twoje Centrum jest prawidłowo zadbane i możesz czuć się spokojnie. Nie opuszcza Cię wtedy dobry nastrój i rozpiera energia.

wiosenne dojo, iławski dietetyk, congee

3 złote zasady dla dobrostanu podczas dojo

Pierwszą i naprawdę ważną zasadą jest zadbanie o dostarczanie swojemu Środkowi ciepła, ponieważ jedzenie surowe i zimne zużywa podczas trawienia dużo więcej energii. Zasadą numer dwa jest ciepły główny posiłek i nie jest nim obiad. Najważniejsze jest gotowane śniadanie. Dlaczego? 

Ponieważ Twój żołądek i śledziona właśnie rano mają najwięcej energii, a dodatkowe dostarczenie jej w formie ciepłego jedzenia, da Ci zastrzyk na cały dzień. Jeśli natomiast zaserwujesz układowi pokarmowemu zimny posiłek, Twój potencjał energetyczny będzie bardzo marny.

Trzecią zasadą, na którą Chińczycy kładą bardzo duży nacisk jest niepodjadanie pomiędzy głównymi posiłkami. Żołądek, jako jeden z narządów Yang, które nazywa się pustymi, jak sama nazwa wskazuje, aby dobrze się sprawował, nie może być ciągle pełen.

Nawyki, które wspierają układ pokarmowy:

  • ciepłe śniadanie,
  • wczesne i lekkie kolacje,
  • regularne posiłki,
  • minimum 3-godzinne przerwy między posiłkami,
  • umiar w cukrze, nabiale, a także daniach mącznych,
  • unikanie popijania posiłków zimnymi napojami,
  • unikanie zbyt pikantnych potraw,
  • zażywanie ruchu, nawet tylko w formie spaceru,
  • niezagłębianie się w analizowanie problemów i rozpamiętywanie.

Produkty i posiłki zalecane podczas dojo

Jak już pisałam ciepło, ciepło i jeszcze raz ciepło. Ciepłe zupy i duszone lub gotowane potrawy, a to wszystko przygotowane z produktów pomarańczowych: marchwi, batatów, dyni, czy soczewicy. Smaki słodkie pochodzące z kasz, ryżu i owsa. 

Congee – Twoje nieocenione wsparcie

wiosenne dojo, dietetyk iława, congee

Dla Twojego układu pokarmowego congee jest posiłkiem zbawiennym, ponieważ dostarcza żołądkowi i Śledzionie wszystko, czego najbardziej potrzebują i to w najlepszej dla nich formie.

Czego potrzebujesz:

  • ćwierć szklanki kaszy jaglanej,
  • ćwierć szklanki czerwonej soczewicy,
  • 4 daktyle,
  • 1 jabłko,
  • ćwierć łyżeczki kurkumy,
  • kilka nasion kopru włoskiego,
  • masło lub olej lniany.

Wszystkie składniki poza tłuszczem umieść w wodzie i zagotuj, a następnie duś około 40 minut. Na końcu dodaj łyżkę masła lub polej congee olejem lnianym.

1 komentarz

  1. […] Będziemy pracować według chińskiej filozofii kuchni Pięciu Przemian, o której pisałam tutaj, czyli zadbamy o nasz układ trawienny, porozmawiamy o opanowaniu nadmiernego apetytu na słodycze […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ten komunikat o błędzie jest widoczny tylko dla administratorów WordPressa

Błąd: nie znaleziono kanału.

Przejdź na stronę ustawień kanału Instagramu, aby utworzyć kanał.