Chleb na zakwasie

chleb na zakwasie przez dietetyka

Jak zrobić dobry chleb na zakwasie?

Zastanawiasz się jak smakuje dobry chleb na zakwasie? Jest pyszny, zdrowy, długo świeży, a do tego wszystkiego możesz go zrobić w bardzo prosty sposób. Potrzebujesz do tego tylko kilka składników, piekarnik oraz odrobinę cierpliwości. Nagrodą będzie samodzielnie wykonany, chrupiący, bez żadnych polepszaczy chleb na zakwasie. Jednak, aby upiec swój pierwszy bochenek, musisz najpierw zaopatrzyć się w zakwas. Poniżej napiszę w jaki prosty sposób możesz go samodzielnie przygotować.

Składniki na zakwas to:

  • mąka żytnia typ 750 lub wyższy, 1 szklanka (ja osobiście kupuję mąkę ekologiczną prosto z młyna)
  • ciepła lub letnia woda, 1 szklanka (może być przegotowana i ostudzona lub prosto z kranu)
  • słoik z przykrywką (lepiej większy, np. litrowy)

Pierwszego dnia wieczorem do uprzednio przygotowanego słoika wsyp szklankę mąki żytniej i dodaj również szklankę letniej wody. Całość dokładnie wymieszaj i pozostaw na kilkanaście godzin w ciepłym, nieprzewiewnym miejscu. Ważne, aby nie zakręcać mocno słoika, a tylko przykryć pokrywką. Następnego dnia rano, do przygotowanej mieszanki mąki z wodą dodaj ponownie kilka łyżek mąki i mniej więcej taką samą ilość wody.

Ponownie dokładnie wymieszaj. Przygotowaną mieszankę pozostaw w ciepłym i nieprzewiewnym miejscu na 24 godziny. Pamiętaj, że nie musisz ściśle przestrzegać proporcji. Jeśli dodasz mniej wody, zakwas wyjdzie bardziej gęsty, przy większej ilości wody wyjdzie rzadszy, ale z mojego doświadczenia wiem, że na każdym z wymienionych upieczesz pyszny chleb.

Po upływie 24 godzin opisaną czynność powtórz (mąka i woda i mieszanie). Zakwas powoli powinien zacząć pracować. Będziesz czuć charakterystyczny winny zapach, a mieszanina zacznie zwiększać swoją objętość. Kolejne 24 godziny i kolejna powtórka tych samych czynności. Jeśli zaczniesz przygotowywać zakwas na chleb np. w niedzielę wieczorem, to w czwartek do południa możesz już powoli próbować wypiekać swój pierwszy chleb.

Zakwasu nie wykorzystujesz w całości. Do upieczenia chleba potrzebujesz zaledwie kilka łyżek. Pozostałą część dokarmiasz mąką i wodą. Następnie odstawiasz w ciepłe miejsce. Jeśli masz zamiar piec chleb codziennie lub co dwa dni, może on spokojnie stać w ciepłym miejscu pod przykryciem. Ważne, aby go regularnie dokarmiać tą samą ilości mąki i wody jaką będziesz wykorzystywać do przygotowania ciasta na chleb.

Jeśli jednak, podobnie tak jak ja, pieczesz chleb co kilka dni lub jeszcze rzadziej, wstaw po prostu słoik do lodówki. Raz na dwa tygodnie wystaw go z lodówki, postaw w ciepłe miejsce, dokarm mąką i poczekaj kilka godzin aż zacznie pracować. Po czym możesz go ponownie schować do lodówki lub też wykorzystać potrzebną ilość i dopiero wtedy wstawić w chłodne miejsce. Zakwasu nigdy Ci nie zabraknie, może mieć nawet kilka lat, i jeśli będziesz go regularnie dokarmiać, będzie Ci służył długie lata jako baza do wypieku pysznego chleba!

Zakwas

Chleb na zakwasie – prosty przepis na chleb pszenno – żytni

Masz zakwas, więc możesz brać się za pieczenie chleba 🙂 Składniki:

  • 5 łyżek stołowych zakwasu,
  • 0,4 kg mąki żytniej typ 750,
  • 0.2 kg mąki pszennej typ 550 lub wyższej ( bardzo fajny chleb wychodzi mi z mąki graham typ 1850),
  • 1 łyżka stołowa soli.

Najpierw musisz zrobić zaczyn. Do miski, w której będziesz wyrabiać ciasto dodajesz 3-4 łyżek zakwasu i 200 gram mąki żytniej oraz podobną ilość wody. Teraz dokładnie wymieszaj, tak aby zaczyn miał lekko gęstą konsystencje. Powinno się go dać swobodnie mieszać, ale nie może być też zbyt rzadki (w zasadzie to ma być jak gesty budyń) . Tak przygotowany zaczyn odstawiasz na 12 do 18 godzin w ciepłe miejsce, a miskę przykrywasz pokrywką lub ściereczką. Ważne, aby był dostęp świeżego powietrza.

Po upływie 12 do 18 godzin zaczyn zwiększy swoją objętość ( świeża mąka, zakwas i woda zapoczątkuje piękną fermentację). Możesz dodać teraz pozostałe składniki oraz dolać wody. Dokładna ilość wody powinna być wprost proporcjonalna do ilości mąki, czyli na taką ilość to będzie około 400 ml. Teraz dokładnie wszystko wymieszaj. Mieszaj łyżką około 15 minut, aż do dokładnego wymieszania składników. Ciasto powinno być dość gęste, tak aby odrywało się od łyżki.

Gotowe ciasto przełóż do foremki wyłożonej papierem do pieczenia i odstaw w ciepłe miejsce na 2 do 4 godzin. Wierzch ciasta zwilż delikatnie wodą i wygładź łyżką. Foremkę przykryj wilgotną ściereczką, lub zwykłym kawałkiem folii (może być aluminiowa). Po upływie 2-4 godzin ciasto ładnie wyrośnie. Teraz weź ostry nóż, zwilż go wodą i ponacinaj wierzch ciasta, tak aby chleb ładnie popękał podczas pieczenia.

Ustaw temperaturę w piekarniku na 210 stopni (górna i dolna grzałka) i wstaw foremkę na godzinę na środkową półkę. Po upływie 60 minut wystaw swój pierwszy chrupiący bochenek i wyjmij z foremki i wyłóż na kratkę. Odczekaj około godziny, aż ostygnie (pamiętaj, żeby nie kroić gorącego chleba! w środku jeszcze się piecze). A teraz wcinaj ze smakiem pyszny zdrowy najprostszy na świecie chleb na zakwasie!

Smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *