Grudzień, jak wspominałam w poprzednim wpisie (tutaj), potrafi dać nam w kość. Sprzątanie, gotowanie, przedświąteczne zakupy, a do tego podsumowania kończącego się roku i plany na przyszły. Z dzieciństwa pamiętam mamę, która cały czas spędzała w kuchni, albo w sklepowych kolejkach. Co zrobić, żeby przygotowania nie zamieniły nam życia w koszmar? Jak poradzić sobie z przytłaczającym fizycznie i psychicznie zimowym czasem?
Nie daj się zwariować – planuj!
Zacznij od planowania. Spisz na kartce wszystko co masz do przygotowania przed świętami i Nowym Rokiem, a potem podziel to na pojedyncze dni. Pamiętaj, żeby w każdym tygodniu znaleźć również czas dla siebie. Nie we wszystkim musisz być perfekcyjna, a nawet posunę się do stwierdzenia, że perfekcjonizm to absolutne wyniszczające zło. Kiedy codziennie będziesz wykreślała ze swojej listy wykonane zadania, Twoje poczucie spełnienia i samozadowolenie będą rosły utrzymując Cię w pełni zdrowia psychicznego.
Twój dobrostan jest dobrostanem całej rodziny
Przedświąteczna harówka, bycie w ciągłym niedoczasie i nieprzerwana gonitwa myśli są dla Twojego organizmu wielkim wyzwaniem. Żadna z nas nie chce usiąść do wigilijnego stołu wyczerpana fizycznie i sfrustrowana. Żadna z nas nie chce epatować niezadowoleniem i obnosić po domu miny cierpiętnicy, dlatego postaw się czasem na pierwszym miejscu i zatroszcz o swój dobrostan.
Ale jak?
Zacznijmy od Jogi – najlepszego, naturalnego lekarstwa na stres. Niezależnie od tego czy uczestniczysz w Naszych zajęciach grupowych Joga Iława, czy praktykujesz w domu, postaw na asany wyciszające, redukujące napięcie, dotleniające, usuwające zmęczenie i łagodzące wewnętrzne niepokoje. Najpopularniejszą wyciszającą asaną jest oczywiście pozycja dziecka – Balasana.
Odmianą Jogi prowadzącą do głębokiego relaksu jest Joga Nidra – Joga Snu, w której jednak wcale nie chodzi o sen. Najlepsze efekty osiąga się, kiedy pozostajesz przytomna, a Twoje ciało i umysł odpoczywają. Mówi się tu o wycofaniu zmysłów do świata wewnętrznego niczym żółw chowający się do skorupy. Wielokrotnie brałam udział w sesjach Jogi Nidry i mogę ją polecić każdemu. Relaks, jaki odczuwa organizm po Nidrze jest bardzo głęboki i często prowadzi do senności.
Na wszelkiego rodzaju niepokoje, również te związane z przedświąteczną gonitwą, dobrze jest oddawać się codziennym medytacjom. Oczyszczają one umysł ze wszystkich nagromadzonych w ciągu dnia napięć, pozwalają myślom swobodnie płynąć i odnajdywać wewnętrzny spokój. Jeśli nie umiesz lub nie lubisz medytacji, skorzystaj z technik uważności. To praktyka zbliżona do medytacji, jednak ogranicza się do pozostawania w tu i teraz.
Istnieje wiele technik uważności, jednak tą najpopularniejszą i najbardziej związaną z Jogą są techniki oddechowe. Tak, jak medytacja i Joga, pozwalają one zapanować nad stresem i uczuciem niepokoju, a także poprawiają sen i usuwają zmęczenie. Jeśli jeszcze nie zadbałaś o siebie, o swój grudniowy spokój i relaks, nic straconego. Wymienione powyżej sposoby regeneracji sił, szczególnie trening uważności, możesz zacząć stosować w każdej chwili i miejscu. W pracy, w domu, autobusie, a nawet podczas przeglądania Social Mediów.