Joga dla Seniorów – Grafik

Joga dla Seniorów w Iławie

Aktywność fizyczna należy do tych dóbr, które są bardzo ważne niezależnie od wieku i dotykających nas chorób, a także do tych, które możemy sami sobie zapewnić. W każdej dziedzinie sportu istnieją ćwiczenia dedykowane poszczególnym grupom wiekowym i tak samo jest z Jogą. Ograniczanie się do minimalnej aktywności przez osoby starsze, wynika najczęściej z braku motywacji, braku wypracowanych nawyków i obaw o zdrowie, co łatwo jest rozwiać.

Na jakie choroby pomogą praktyki Jogi

Poprzez systematyczną praktykę Jogi, możemy zapobiegać rozwojowi chorób:

  • układu sercowo-naczyniowego (nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca),
  • zwyrodnieniowych stawów (osłabienie kości i ich podatność na złamania),
  • zaburzenia pamięci (pogorszenie zdolności poznawczych),
  • sarkopenii (spadek masy mięśniowej, obniżenie siły i sprawności mięśni szkieletowych).

Najważniejszym jednak, o czym muszę wspomnieć, jest to, że dzięki regularnym ćwiczeniom dłużej zachowujemy samodzielność!

Jakie asany, niezależnie od wieku, można bezpiecznie praktykować

Dwie najważniejsze grupy ćwiczeń, to te, które pomogą odzyskiwać siłę i równowagę oraz te wpływające na zwiększenie elastyczności więzadeł i ścięgien. Joga jest uznawana za jedną z najbardziej bezpiecznych aktywności dla seniorów, która oprócz ciała wspiera również duszę. Opierające się na technikach relaksacyjnych i oddechowych asany pomagają obniżać ciśnienie tętnicze i są niezwykle pomocne przy redukcji poziomu cholesterolu i glukozy we krwi.

Pamiętajcie, że Joga redukuje poziom stresu

Jak fatalny jest stres dla organizmu, nie trzeba nikomu przypominać. Niezależnie od wieku, zamartwianie się wydusza z nas wszystko, co najlepsze i powoduje palpitacje serca, zaburzenia trawienia, bóle głowy, szczękościsk, przygnębienie, smutek, a nawet agresję. Panaceum na to jest praktykowanie Jogi, dzięki czemu wydzielają się endorfiny, czyli hormon szczęścia, a usuwane są z organizmu hormony stresu. Różnicę można zauważyć już po pierwszych zajęciach, na których zaangażowane zostaną wszystkie mięśnie i stawy, co spowoduje lepsze ukrwienie całego ciała i zmniejszy napięcie wywołane stresem.

Więcej o Jodze dla Seniorów, czytaj

Serdecznie zapraszam

Więcej informacji i zapisy: Ewa Michałowska, tel. 510 248 915.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ten komunikat o błędzie jest widoczny tylko dla administratorów WordPressa

Błąd: nie znaleziono kanału.

Przejdź na stronę ustawień kanału Instagramu, aby utworzyć kanał.