Zanim znowu zaczniesz się odchudzać

odchudzanie iława

W tym roku schudnę 15 kg. W tym roku zrzucę 10 kg – bardzo często postanowienia noworoczne dotyczą szczupłej sylwetki, ale czy tak sformułowany cel, ma szansę na dobry wynik? Czy to na pewno jest to, co chcemy osiągnąć? Odchudzanie, uszczuplanie swojego jestestwa, bycie mniej – to niekończący się temat i te same powracające dylematy. 

Jako iławski specjalista zdrowego odżywiania mam bardzo duże doświadczenie z pacjentami podchodzącymi do diety po raz kolejny i podzielę się z Tobą odpowiedzią na nurtujące ich pytanie – dlaczego moje postanowienia nie działają?

Dlaczego nie dotrzymujemy postanowień?

Z nadejściem każdego Nowego Roku prawie każdy wyznacza sobie cele do osiągnięcia. Część z nich dostępuje tego zaszczytu, ale większość przepada w zamętach pracy, szkoły, hobby, problemów i radości, czyli szarej codzienności. Dlaczego tak się dzieje i skąd, już podczas podejmowania wyzwania wiadomo, że nie zostanie doprowadzone do końca? 

Przede wszystkim Twoje postanowienie musi być dobrze przemyślane. Przeanalizuj wszystkie podjęte w poprzednich latach wyzwania i pomyśl, jak udało Ci się osiągnąć te zakończone sukcesem i dlaczego nie wszystkie doprowadziłaś do końca. Oto kilka rzeczy, które powinnaś zrobić, zanim weźmiesz na swoje barki kolejny cel:

 • zadaj sobie pytanie, czy to na pewno jest MÓJ cel, bo może podejmujesz go pod wpływem przyjaciółki, reklamy, czy wzorca społecznego. 
 • Zapisz go na kartce, w kalendarzu czy zeszycie i monitoruj swoje postępy, odhaczając kolejne etapy, które do niego prowadzą.
 • Poszukaj wsparcia. Może to być przyjaciel, rodzina, koleżanki z grupy w realu czy on-linowej.
 • Dokładnie przeanalizuj cel pod kątem własnych ambicji. Czy jesteś w stanie fizycznie i psychicznie unieść takie wyzwanie?
 • Równie dokładnie go zdefiniuj. Schudnę 10 kg, to nie jest prawidłowe określenie celu. Wyznacz sobie czas, niezbędne kroki, jakie musisz podjąć (np. podjęcie diety, uprawianie sportu takiego, czy innego, odstawienie słodkich napojów itd.) Zrób to najdokładniej, jak tylko potrafisz i oczywiście wszystko wynotuj, żeby móc później się z tego rozliczyć.
 • Kluczową i pierwszą rzeczą jest podjęcie decyzji, co zrobisz już teraz (w ciągu 24 godzin), żeby zacząć realizować swoje postanowienie.

Metoda błyskawicznej motywacji

Żeby wesprzeć Cię w podjęciu decyzji i zmotywować do osiągnięcia sukcesu, nauczę Cię metody błyskawicznej motywacji M. Pantalona. Dzięki niej dowiesz się, czy działasz samodzielnie i nie podlegasz presji, a także czy jesteś odpowiednio zmotywowana. Wystarczy, że odpowiesz sobie na kilka pytań w skali od 1 do 10, gdzie 10 to jest całkowicie gotowy, a 1 całkowicie niegotowy. Oto Twoje pytania:

 • w jakim stopniu jesteś gotowa do działania?
 • Teraz zastanów się, dlaczego wybrałaś akurat tę cyfrę. Dlaczego nie mniejszą lub większą?
 • Co byłoby Ci potrzebne, żeby liczba, którą wybrałaś, zamieniła się w wyższą?
 • Wyobraź sobie, że osiągnęłaś swój cel, jakie są jego pozytywne skutki i jak się z nimi czujesz? Zwizualizuj sobie własny sukces, a przestaniesz bać się wyzwania, urealnisz osiągnięcie celu i chętniej zabierzesz się do działania.
 • Dlaczego te pozytywne skutki są dla Ciebie tak ważne?
 • Możesz też zastanowić się, jakie będą negatywy, jeśli nie osiągniesz celu i pomyśleć, jak się wtedy będziesz czuła.
 • Jaki jest pierwszy krok niezbędny do realizacji wyzwania?

Porada iławskiego dietetyka

Jeśli potrzebujesz mojej rady, oto ona: moim zdaniem, żeby schudnąć, nie jest Ci potrzebna dieta, tylko zmiana nawyków żywieniowych i stylu życia na bardziej aktywny! Jeśli podejmiesz wyzwanie, nie wybijaj się z rytmu (wakacje, urlop czy zmiana godzin pracy), zmień założenia i działaj dalej. Jadłospis jest tylko inspiracją i nic się nie stanie, jeśli sporadycznie zdarzy Ci się od niego odstępstwo. Każdemu przytrafiają się kryzysy – przygotuj awaryjny system, dzięki któremu sobie z nimi poradzisz. Powodzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ten komunikat o błędzie jest widoczny tylko dla administratorów WordPressa

Błąd: nie znaleziono kanału.

Przejdź na stronę ustawień kanału Instagramu, aby utworzyć kanał.