Kiedy czytasz słowo – wiosna, jakie nasuwają Ci się obrazy i odczucia? U mnie na pierwszy plan wysuwa się zieleń. Piękna, żywa zieleń. Taka, która przynosi ze sobą spokój i odpoczynek. Zaraz po niej czuję zapach lasu i pierwszej burzy. Przyroda budzi się do życia, a razem z nią ludzie. Ociężali po rozgrzewającej zimowej diecie jesteśmy zmęczeni i często chorujemy – to organizm sygnalizuje czas na pozbycie się zalegających po okresie zimna niechcianych resztek.
Motylem być…
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że w okresie wczesnej wiosny, organizm człowieka sam dąży do większej aktywności, a co za tym idzie, próbuje się oczyścić i zdobyć więcej energii. Pamiętaj, że Twoim zadaniem jest wspomóc go w tym procesie na tyle, ile to możliwe. W grę wchodzi zmiana diety na lżejszą. W sumie nie jest to aż takie oczywiste, bo w przeciwieństwie do naszych przodków – nie możemy narzekać na brak jedzenia.
Tutaj zalecenia medycyny chińskiej pokrywają się z założeniami naszego postu wielkanocnego, jednak w dobie przesytu, tylko Twoja świadomość procesów zachodzących w organizmie, daje impuls do narzucenia sobie zmian. Okres wiosenny to zwrócenie szczególnej uwagi na wątrobę i pęcherzyk żółciowy, a z nimi wiążą się negatywne uczucia, jak gniew, frustracja i tłumione emocje. Wątroba to kreatywność, pęcherzyk – decyzyjność i przebojowość.
Co nadziewać wiosną na widelec?
Przede wszystkim postaw na ochładzające warzywa: seler, biała rzodkiew, brokuły, cukinia, kapusta pekińska, kiełki, rukola, cykoria i warzywa zielone. Do tego ziemniaki, fasola mung, świeże zioła, kasza jaglana, ryż, jęczmień, orkisz. Zmienia się także sposób przygotowywania potraw. Gotuj bez przykrycia, na parze, blanszuj, a także nie krój warzyw zbyt drobno.
Dbaj o swoje wnętrze również mentalnie
Żeby wesprzeć wątrobę i pęcherzyk żółciowy nie wystarczy się odpowiednio odżywiać. Bardzo ważny jest też odpowiedni stan umysłu. Postaw na kreatywność, realizuj plany i osiągaj cele – spełniaj się. Zadbaj o swój sen i krótki odpoczynek w ciągu dnia (między godziną 13.00 a 15.00). Relaksuj się w ulubiony sposób, daruj sobie nadmierną kontrolę, ogranicz do minimum stres i rób wszystko by jak najczęściej czuć radość. Wiosną postaw na bycie szczęśliwym!
2 komentarze
[…] swojego organizmu z zalegających po okresie jesienno-zimowym nadmiarów. Pisałam już o tym tutaj. Jeśli to czytałaś/eś wiesz, że regeneracja jest bardzo ważnym etapem przechodzenia z diety […]
[…] Jeśli masz ochotę, zerknij jeszcze na wiosenne zalecenia dietetyki chińskiej tutaj. […]