Ciecierzyca – afrodyzjak, który leczy. Bardzo często gości w mojej kuchni. Najczęściej łączę ją z warzywami i dużą ilości kopru, kminku i bazylii, bo jest wtedy najłatwiejsza do strawienia. Bardzo często też proponuję potrawy z ciecierzycy osobom, które przychodzą do naszej Pracowni Zdrowego Odżywiania na konsultacje.
Ciecierzyca, cieciorka czy groch włoski
Te trzy nazwy opisują jeden, ale za to fantastyczny produkt. Najbardziej popularny jest groch włoski w kolorze białym, ale możemy kupić także ciecierzycę czarną, brązową i czerwoną. Zwłaszcza te czerwone ziarna najbardziej przypominają serce. Dlaczego? Bo to produkt wszechstronny. Zatem jakie właściwości ma ta smaczna roślina strączkowa?
- Ciecierzyca to doskonałe źródło białka roślinnego.
Wiedzą o tym doskonale weganie i wegetarianie, ale po ten produkt powinny sięgnąć także osoby, które jedzą mięso czy nabiał. Pamiętajmy, że co najmniej połowę ilości białka, które spożywamy codziennie, powinno stanowić właśnie białko pochodzenia roślinnego. Nie codziennie na obiad musi być jedzone mięso. Pamiętajmy o potrawach z ciecierzycy takich jak kotlety, gulasze czy zupy.
- Ciecierzyca zawiera sporo błonnika.
Dlatego polecam go osobom ze zbyt wysokim poziomem złego cholesterolu ( LDL) oraz osobom cierpiącym na zaparcia. Błonnika w ciecierzycy jest 7,6 g /100 gramach produktu. Ciecierzyca to produkt, który może zapobiec nowotworom jelita grubego, nadkwaśności czy refluksowi żołądkowo-przełykowemu.
- Ciecierzyca to doskonałe źródło kwasu foliowego, żelaza, wapnia i magnezu.
Chociaż cieciorka nie należy do najbardziej niskokalorycznych produktów to i tak polecam ją paniom, które chcą zgubić zbędne kilogramy. Dlaczego? Bo ma niski indeks glikemiczny IG=30, sporo błonnika oraz dużo żelaza, wapnia i magnezu. Fantastycznie redukuje trzewną tkankę tłuszczową.
Ciecierzyca – afrodyzjak, który leczy
Bo ma silne właściwości pobudzające. Ale to nie wszystko. W badaniach klinicznych dowiedziono, że kobiety, które spożywają więcej białka roślinnego w stosunku do zwierzęcego są bardziej płodne. Białko roślinne zawiera sporo argininy. Aminokwas ten bierze udział w produkcji tlenku azotu, ułatwia to przepływ krwi przez narządy rodne.