Jakie zalecenia żywieniowe stosować przy Hashimoto? Przeszukujemy internet i gubimy się w gąszczu informacji. Kobiety cierpiące na Hashimoto, najczęściej martwią się nagłym wzrostem masy ciała.
Czy jest specjalna dieta dla kobiet chorujących na Hashimoto?
Wciąż jeszcze nie ma jednoznacznej odpowiedzi jak powinna odżywiać się kobieta chorująca na Hashimoto. Tak naprawdę, aby rzetelnie odpowiedzieć na pytanie – to co ja teraz mogę jeść – należałoby wykonać kolejne badania, np. testy na nietolerancję pokarmową w klasie IgG oraz IgA. Barierą często są koszty, bo niestety za większość badań musimy zapłacić z własnej kieszeni.
Dieta bezglutenowa, Paleo, bezmleczna, bezsojowa, GAPS czy eliminacyjna?
Jeśli nie stać cię na testy, mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Możesz przeprowadzić dietę eliminującą podejrzany składnik. Ten test jest bezpłatny, ale wymaga Twojego zaangażowania. Twój organizm da Ci odpowiedź. Dietę eliminującą stosujemy przez kilka tygodni, prawdopodobnie zauważysz poprawę samopoczucia, brzuch nie będzie wzdęty, dolegliwości z układu pokarmowego znikną. Bardzo prawdopodobne, że Twoje wyniki tarczycowe się poprawią.
Jakie składniki warto wyeliminować z diety?
O Wielkiej Piątce czyli o produktach, które są najczęściej nietolerowane przez kobiety ze stwierdzoną niedoczynnością tarczycy po raz pierwszy usłyszałam, na wykładzie pani mgr Dominki Gier. Bada ona częstość występowania nietolerancji pokarmowych u pacjentek z Hashimoto. Wiele na ten temat pisze także dr Izabella Wentz. I co się okazuje?
Na I miejscu mamy pszenicę, aż 92 % kobiet z niedoczynnością nie toleruje tego zboża, II miejsce: jajo kurze (84%), III miejsce: drożdże (66%), IV miejsce: mleko krowie (66%), V miejsce : gluten (49%). Poszukując zaleceń żywieniowych przy chorobie Hashimoto warto wziąć pod uwagę Wielką Piątkę.
Uważam, że każdy przypadek trzeba rozpatrywać indywidualnie. Diety eliminacyjne są dość trudne i czasami brakuje nam samozaparcia, aby stosować je przez kilka tygodni. Bardzo często trzeba zacząć od podstaw, np. o wyrobieniu zdrowych, dobrych nawyków żywieniowych. Zanim zaczniesz trudną dietę eliminacyjną odpowiedz sobie na pytania – czy jem regularnie? Czy unikam słodyczy, czy jestem aktywna fizycznie?
W pierwszej kolejności popracuj nad podstawami zdrowego żywienia. Pamiętaj o tym, że głównym celem diety jest wzmocnienie układu odpornościowego, uzupełnienie niedoborów odżywczych (głównie selen, witamina D, kwasy omega-3), a także poprawa wchłaniania i stanu jelit. Z Hashimoto da się żyć normalnie, bez objawów, bez nadwagi i wypadających włosów. Potrzeba jednak wiedzy, samoświadomości i wsparcia najbliższych.