Filozofia życia jest elementem istnienia każdego z nas, choć nie wszyscy zdają sobie sprawę, że takową posiadają. Życiowym wyznacznikiem może być wszystko, również sposób odżywiania się i przejawiania szacunku do innych istnień. Od lat ‘50 ubiegłego wieku, 1 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Wegan, czyli osób, które postanowiły wykluczyć ze swojego życia, wszelkie formy produktów odzwierzęcych.
Ścisły weganizm
Weganizm wyklucza nie tylko spożywanie mięsa i wytworów zwierzęcych, ale również noszenie odzieży, akcesoriów i obuwia, do których powstania wykorzystano choćby domieszkę produktu odzwierzęcego. Pierwszą myślą o weganizmie, jest brak wiary w możliwość dochowania zasad tej filozofii i diety, jednak coraz więcej osób z powodzeniem podejmuje takie starania.
Jeśli nie mięso, to co?
Dieta wegańska opiera się na spożywaniu produktów roślinnych na czele ze zbożami, ryżem, owocami i warzywami. Ważnym jej elementem są rośliny strączkowe, orzechy, grzyby, a także rośliny oleiste, jak siemię lniane czy pestki, np. dyni. Nabiał łatwo jest zastąpić mlekiem roślinnym i tofu.
Obawy początkujących wegan
Ponieważ dieta wegańska eliminuje wiele produktów potrzebnych do zdrowego funkcjonowania, dobrze jest wcześniej skonsultować jej wprowadzenie z dietetykiem lub dokładnie rozeznać się w potrzebach swojego organizmu w zależności od płci, wieku i innych uwarunkowań. Najczęściej spotykaną wątpliwością, jeśli chodzi o kobiety, jest zapewnienie w diecie odpowiedniej ilości wapnia i żelaza.
Wymagana ilość żelaza u kobiet to 18 mg na dobę, a wapnia 1000 mg, które po przekroczeniu 50 roku życia zwiększa się do 1200 mg. Poniżej przygotowałam dla Was przykładowy wegański jadłospis jednodniowy 1600 kcal, który zapewnia 20 mg żelaza i nawet 2000 mg wapnia dziennie (plik można przejrzeć poniżej i pobrać do wydruku):