Seniorze pozostań sprawny z Pavanmuktasaną

joga iława dla seniorów

Zastanawialiście się kiedyś, jak to będzie, kiedy przyjdzie starość, kiedy nasze mięśnie, stawy, kości i wszystko inne, nie będzie już takie samo? Jeśli myślicie, że zamiast poruszać się płynnie, ciało zmusi was do ciągłego tańca robotów, to grubo się mylicie. Istnieje bowiem seria ćwiczeń Pavanamuktasana, dzięki której nawet w późnej jesieni życia, można zachować sprawność.

Pavanamuktasana – z czym to się je

Skierowana do każdego – niezależnie od wieku, sprawności fizycznej, czy kondycji organizmu, kompozycja ćwiczeń, dzięki której uwalnia się przepływ energii w ciele – Pavanamuktasana, składa się z trzech praktyk: przeciwreumatycznej, na trawienie i wspieranie mięśni brzucha oraz na pozbycie się energetycznych blokad. W jej skład wchodzą asany z wielu gałęzi jogi, a łączy je subtelność wykonywania.

Dzięki praktykowaniu Pavanmuktasany zyskujemy dużą świadomość własnego ciała, jednocześnie pracując nad postawą, spiętymi mięśniami, sztywnością stawów, cyrkulacją krwi, problemami psychologicznymi i emocjonalnymi, a także nad wspomnianymi wcześniej blokadami przepływu energii. To idealnie skomponowane ciągi delikatnych asan o wielkiej mocy, do wykorzystania w wieku późniejszym.

Jak dobrze przygotować się do ćwiczeń

Najważniejszy w każdej gałęzi Jogi jest oddech – nabieramy i wypuszczamy powietrze zawsze przez nos. Druga ważna rzecz to uważność. Każde ćwiczenie musi być wykonane tak, żeby sobie nie zaszkodzić, więc ciało, ruch, oddech i myśli – muszą współpracować. Pomiędzy asanami można odpoczywać dowolną ilość czasu tak, żeby nie przeciążać organizmu, a ćwiczyć można o każdej porze dnia. Jedynym, na co trzeba zwrócić uwagę, to żeby 1,5 godziny przed zajęciami nie jeść.

Joga na krześle – jeszcze jedna propozycja dla seniora

Joga na krześle jest stworzona dla osób o ograniczonej sprawności i może znakomicie poprawić elastyczność, zakresy ruchu, siłę i wytrzymałość. Jak każda inna Joga pomaga też w zmniejszeniu poziomu stresu. Jeśli więc chcesz odzyskać gibkość i elastyczność, jeśli dążysz do poprawy postawy i zmniejszenia ryzyka urazów, jeśli ważne jest dla Ciebie sprawne połączenie ciała z umysłem, czy koordynacja ruchowa – poszukaj stabilnego krzesła i działaj. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *