Magia, doskonałość, fenomen, ezoteryczność, magnetyzm – wszystkie określenia odniosłam do liczby, czyli matematycznego tworu. Co nauka ścisła ma wspólnego z doskonałością czy magnetyzmem? Okazuje się, że więcej niż mogłoby się wydawać. Oprócz tego, że może zostać podsumowaniem niezliczonej ilości matematycznych wyliczeń, że przytoczę poniżej ledwie dwa, to do jej magii znajduje się odniesienia w różnych religiach i tradycjach:
- 1 i 8 dają 9, a dziewiątka jest ilością cyfr w skali numerycznej,
- jest iloczynem trzech pierwszych liczb naturalnych podniesionych do własnej potęgi: 1 do 1 potęgi = 1, 2 do 2 potęgi = 4 i 3 do 3 potęgi = 27, czyli 1 x 4 x 27 = 108.
- W alfabecie sanskryckim są 54 znaki, a każdy z nich ma męski i żeński aspekt (shiva i shakti), więc dwa aspekty pomnożone przez 54 daje oczywiście 108.
- Według tradycji indyjskiej istnieje 108 pożądań śmiertelników, 108 wypowiadanych przez nich kłamstw, 108 postaci złudzeń i różnych form niewiedzy, a ludzie mają 108 uczuć (36 związanych z przeszłością, 36 z teraźniejszością i 36 z przyszłością).
- Taniec indyjski istnieje w 108 odmianach.
- W astronomii 108 jest średnią odległością księżyca od Ziemi mierzoną jego własną średnicą. Nie dość tego – średnica słońca jest 108 razy dłuższa od średnicy Ziemi.
- Srebro, które tradycyjnie wyobraża księżyc, ma również ciężar atomowy 108.
- Astrologia indyjska dzieli ekliptykę na 27 nakszatr, czyli znaków zodiaku, a każdy z nich jest domem księżyca i dzieli się na 4 pady, 27 x 4 daje nam oczywiście 108.
Dodam jeszcze, że liczbę 108 odczytuje się, jako 1 – bóg, 0 – nicość i pustka oraz 8 – nieskończoność i wieczność. Możnaby wymienić jeszcze bardzo wiele zarówno matematycznych, jak i symbolicznych odniesień, ale ja zmierzam do czegoś innego.
108 powtórzeń Powitań Słońca
Sekwencja asan wykonywana w liczbie 108 powtórzeń i w większym gronie osób, to kumulacja dwóch aktywności: grupy i sto ósemki. Nasza życiowa energia – prana, podczas wykonywania Powitań Słońca przenika wszystkie komórki, prowokuje do efektywniejszej pracy układy: trawienny, krwionośny i nerwowy oraz uznawana jest za medytację w ruchu. Schemat – przeważnie 12 asan ponawiany 108 razy, wykonuje się ze szczególnych okazji, jak np. początek Nowego Roku, a takich schematów istnieje aż kilkadziesiąt.
Wykonywane na zmianę, przechodzące płynnie jedne w drugie – skłony i wygięcia, pomagają rozciągnąć kręgosłup, nadają ciału gibkość i siłę. Jednym z najważniejszych elementów praktyki jest oddech. To on wystukuje rytm całej sekwencji i to pod niego dostosowujemy tempo wykonywania ćwiczeń. Pełna uważność, jaką należy poświęcić wykonywaniu Powitań Słońca i synchronizacji ruchu ciała z oddechem, sprzyja skupieniu i koncentracji, co wspomaga wyciszenie, odstresowanie i wprowadzenie umysłu w stan dynamicznej medytacji.
Joga Iława – powitaj z nami słońce
Nie, nie musisz aż 108 razy, ale im liczniejsza grupa osób zbierze się na bezpłatnej sesji w Iławie, tym większa będzie moc ćwiczeń i współdzielona energia. Od Was zależy jak potraktujecie to wyzwanie, ja namawiam do pracy w intencji fantastycznego Nowego Roku. To właśnie prezent z tej okazji. Chciałabym podziękować za to, że jesteście, że praktykujecie, że interesujecie się innymi wydarzeniami, które Wam oferuję. Pamiętajcie, że obowiązują zapisy, a ilość miejsc jest ograniczona. Zapraszam serdecznie 6 stycznia do sali ODK w Iławie, mieszczącego się przy ulicy M.C. Skłodowskiej 26 A.
2 komentarze
[…] 6 stycznia praktykujemy w grupie 108 Powitań Słońca […]
[…] już na nią wkroczyła podczas wyzwań: 108 Powitań Słońca oraz Czułe Zimowe Otulenie (czytaj tutaj i tutaj) – dzisiaj pokazuję Ci zdjęcia z tych wyzwań. To właśnie na nich pracowaliśmy z […]